Kobieta tanga – tanguera


Nikt chyba nie postrzega tanga, jako swoistego powrotu do źródeł kobiecości i męskości. Wydawać by się mogło, że to, co co ma miejsce na parkiecie, jest tylko i wyłącznie tańcem.

W tangu jednak role są przydzielone. I to role na wskroś płciowe. Istnieje kobieta. Istnieje i mężczyzna.  Ale tylko doskonałe porozumienie, a w tym i pojmowanie swoich ról, gwarantuje owo spełnienie. Zarówno w tańcu, jak i w sferze psyche. 

Kim zatem jest kobieta w tangu? Po prostu kobietą…Niby tak niewiele, a jednak. Przyzwyczajeni do swoich społecznych ról – bizneswoman, matki, pani manager…Silnych i władczych. Powoli zatracamy przywilej bycia kobietą. A to przecież takie piękne! I wcale nie chodzi o zewnętrzną powłokę bycia po prostu kobietą, ale o to, co tango z nas wydobywa. Stamtąd – z tych odwiecznych pokładów kobiecości. Tę subtelność. Delikatność. Sensualność. Skromny erotyzm.

Kobieta w tangu jest uległa. Poddaje się temu, co partner dla niej kreuje. Milcząca zgoda na taneczny związek, okazuje się być intymną i wręcz magiczną nicią porozumienia. Idealny partner nie tylko jest tym prowadzącym…Musi swoją partnerkę pokazać z jak najlepszej strony. Wydobyć z niej to, co ukryte i czasem tak bardzo zawstydzone. Odkryć ją i wciąż poznawać na nowo. Jednym z najbardziej kobiecych ruchów, jest dla mnie ocho i boleo. Ocho jest delikatne i subtelne. Biodra. Delikatne złączenie nóg. Palce sunące niewidzialnie po parkiecie. Boleo bywa nieprzewidywalne i zadziorne. Mocne podwinięcie nogi ku górze, niczym kropka na „i”. Dzięki nim kobieta bywa zmienna, czasem chimeryczna.

Co jednak jest istotne? Zgoda na to, by faktycznie tę rolę pełnić. Czekać na partnera i jego ruch. Nie wyprzedzać. Nie kreować tej chwili wcześniej. Oddać to, co do mężczyzny należy. I zaufać, oddając swoje ciało w te ręce, które właśnie kreują tangową rzeczywistość.

Trudne prawda?!

3013224743_f4d5ec239a_z

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=6usNr2zhI94

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *